Pri objednávkach v rámci Slovenska nad 38 € poštovné len 1 €, pri doprave kuriérom a zásielkovňou dokonca zdarma!
alterego.sk  >  kultúra a dejiny  >  dejiny 
Naša cena:
9,41 €

Bežná cena:
9,90 €

Zľava:
5%

Ušetríte:
0,49 €
máme na sklade vyexpedujeme do 1 dní
Dejiny kežmarskej Štátnej ľudovej školy 1911-1948: Dejiny kežmarskej Štátnej ľudovej školy 1911 - 1948 prinášajú kompletné spracovanie histórie niekdajšej najväčšej základnej školy v Kežmarku, ktorej bránami prešla väčšina vtedajších Kežmarčanov.

Kniha sa delí na osem kapitol, opisujúcich minulosť jednotlivých cirkevných škôl (katolíckej, evanjelickej a židovskej), ktoré sa stali základom Štátnej ľudovej školy, príčiny ich poštátnenia, okolnosti vzniku školy, prvé roky jej existencie, stavbu vlastnej budovy i náročné udalosti za I. svetovej vojny. Nosnou časťou publikácie je šiesta kapitola, zachytávajúca vnútorný život školy v období prvej Československej republiky - situáciu tesne po vzniku štátu, problémy s budovou, každodenné starosti, chudobu, choroby, rôzne slávnosti, osvetovú činnosť, významné osobnosti, návštevy, výlety, kriminálnu činnosť žiakov, či vnímanie spoločenského diania pred vypuknutím najničivejšej vojny.

Záver knihy sa venuje Slovenskému štátu, veď druhá svetová vojna značne ovplyvnila bežný školský život. Neľahké obdobie prinieslo rozdelenie školy na slovenskú a nemeckú, pričom Židia z nej boli vylúčení a opätovne si museli založiť vlastnú. Po vojne sa činnosť ľudovej školy oživila, hoci trvalo, pokým sa upratali škody zapríčinené Slovenským národným povstaním a oslobodzovaním Kežmarku. Záverečná kapitola dokumentuje posledné roky v obnovenom Československu. Povojnové časy priniesli zmenu národnostného zloženia mesta i spoločenského poriadku. Nástup komunistov k moci vo februári 1948 i prijatie nového školského zákona znamenali definitívny zánik ľudovej školy.

Knihu dopĺňajú zaujímavé fotografie, mnohé z nich doteraz nikde nepublikované. Nechýba menoslov riaditeľov a učiteľov pôsobiacich na škole, ani štatistika s počtom žiakov v jednotlivých rokoch.

Vladimír Julián Ševc pochádza z Kežmarku (1987). Po absolvovaní kežmarského osemročného Gymnázia P. O. Hviezdoslava študoval na Katolíckej univerzite - Filozofickej fakulte v Ružomberku odbor všeobecná história. Od septembra 2011 do júna 2013 pôsobil ako lektor Múzea v Kežmarku, od apríla 2014 v ňom pracuje ako historik. Zaoberá sa najmä obdobím prvej Československej republiky a vojnovej Slovenskej republiky so zameraním na Kežmarok. V roku 2014 bol jedným zo spoluautorov monografie Život v Kežmarku v 13. až 20. storočí, ktorá vznikala pod vedením Nory Baráthovej. Vedecko-populárne články publikoval taktiež v Kežmarských novinách, či Historickej revue. Spolupracuje s internetovou stránkou Kežmarský reportér a píše pre celoslovenský motoristický časopis F1revue. 

Doplňujúce informácie:

brožovaná väzba | 14,8x21 cm | 224 strán
Jazyk: slovenský
EAN: 9788089426492
Id položky 203203

Recenzie zákazníkov:

Dejiny kežmarskej Štátnej ľudovej školy 1911-1948 | Vladimír Julián Ševc Aký je váš názor? Povedzte ho ostatným návštevníkom ako prvý!
Napísať